Pierwszy milion Lucky’ego
Już ponad 1,2 mln szt. papierosów, od początku tego roku wytropił jeden z psów, będący w służbie białostockiej Izby Celnej.
4 letni labrador o imieniu LUCKY, bo o nim mowa, dzielnie wspiera naszych funkcjonariuszy w codziennej walce z przemytnikami papierosów. Wspólnie ze swoim przewodnikiem z Referatu Grup Mobilnych w Budzisku wykonuje swoje zadania na wspólnotowej, polsko – litewskiej granicy w Budzisku, a także na drogach, bazarach czy targowiskach. To właśnie jego umiejętności przyczyniły się do ujawnienia nietypowego przemytu w Budzisku, w czerwcu tego roku. Wtedy LUCKY znalazł ponad 300.000 szt. papierosów bez znaków skarbowych akcyzy w szczelnych opakowaniach z artykułami spożywczymi w których były płatki owsiane oraz ciastka. Także kilka dni temu doprowadził do ujawnienia prawie 100.000 szt. papierosów w jednym z samochodów osobowych.
Łącznie w Izbie Celnej w Białymstoku służbę pełni 6 psów służbowych rasy Labrador. Trzy psy są „specjalistami” od wyrobów tytoniowych, natomiast pozostałe 3 wspierają funkcjonariuszy w walce z przemytem narkotyków.
Labradory są w białostockiej Izbie od 8 lat i wszystkie pochodzą z naszej własnej hodowli.
Przygotowanie psów do pracy w służbie celnej jest długim procesem. Wyboru psów, które w przyszłości mają wspierać funkcjonariuszy w walce z przemytnikami dokonuje specjalna komisja w skład której wchodzi między innymi lekarz weterynarii. Już ośmino tygodniowe szczeniaki trafiają do przewodników pod okiem których następnie się rozwijają i zdobywają niezbędne umiejętności. Pierwsze miesiące to etap oswajania zwierząt ze specyfiką przyszłej pracy. Polega to między innymi na przygotowaniu psów do przebywania w towarzystwie ludzi oraz samochodów. Następnie po ukończeniu 8 miesięcy, psy są kierowane na specjalistyczne szkolenia do naszych ośrodków szkoleniowych. Przygotowanie psa do tropienia papierosów to okres 2 miesięcy, natomiast do narkotyków 3 miesiące. Psy są najczęściej szkolone poprzez zabawę, polegającą między innymi na nauczeniu zapamiętywania zapachów. Po ukończeniu specjalistycznych kursów psy muszą przejść przez egzamin, który potwierdza ich przydatność do służby. Po pozytywnym wyniku wykonują codzienną pracę na naszych przejściach granicznych, a także wszędzie tam gdzie mogą być potencjalne zjawiska związane z przemytem (m.in. bazary, targowiska, drogi). Umiejętności psów służbowych są na bieżąco sprawdzane. Raz w roku poddawane są egzaminom z zakresu przydatności i umiejętności.
Od początku 2006 roku dzięki naszym czworonogom udało się ujawnić ponad 2 mln. szt. papierosów.
W najbliższym czasie białostocka izba wzbogaci się o dwa dodatkowe labradory. W przyszłości będą „fachowcami” od narkotyków oraz wyrobów tytoniowych.
Rzecznik Prasowy
Izby Celnej w Białymstoku